Co to jest transfer domeny i na czym polega?

Przeniesienie domeny od aktualnego rejestratora, który obsługuje domenę i pobiera za to roczną opłatę, powinno być w teorii stosunkowo szybkie i bezproblemowe. Powinno, lecz nie zawsze jest. Każdy rejestrator ma bowiem własny regulamin, który określa procedurę – de facto rezygnacji z usług, przynajmniej jeśli chodzi o usługę obsługi domeny. Bo przecież transfer domeny nie wymaga jednoczesnej migracji hostingu, o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Od czego zacząć procedurę transferu domeny?

Zasadniczo wygląda to następująco:

– Upewniamy się, że domena nie jest zablokowana przed transferem. Czasem blokują się automatycznie, aby zapobiec kradzieżom lub przypadkowym transferom. Jeśli strona rzeczywiście jest zablokowana, musimy ją odblokować z poziomu panelu kontrolnego u aktualnego jeszcze rejestratora.

– Musimy zdobyć kod „Authinfo” (auth id) zwany „kodem autoryzacji zgłoszenia” u obecnego rejestratora, ponieważ będzie on potrzebny w formularzu, który wypełnia się u nowego dostawcy usługi.

– Na stronie internetowej nowego partnera, zwykle w zakładce o nazwie „transfer (lub przeniesienie) domeny”, inicjujemy proces transferu, wpisując wspomniany wcześniej kod Authinfo oraz nazwę domeny, którą chcemy przenieść.

Jak długo trwa proces transferu i czy jest płatny?

Proces może trwać do około tygodnia, choć wiele zależy od rozszerzenia domeny. Jeśli posiadamy domenę .pl i kod authinfo, cała procedura kończy się nawet w ciągu jednego dnia. Generalnie zalecamy rozpoczęcie procedury najpóźniej na tydzień przed upływem okresu rozliczeniowego, choć istnieje możliwość, by przeprowadzić transfer do Forpsi, nawet jeśli domena już wygasła i jest w stanie blokady. Wówczas proces jest inicjowany ręcznie. Jeżeli okres rozliczeniowy kończy się później (na przykład do wygaśnięcia domeny pozostaje miesiąc czy rok), to domena po przeprowadzonym transferze będzie nadal opłacona zgodnie z rozliczeniem u poprzedniego rejestratora. Dotyczy to domeny .pl, której transfer jest bezpłatny.

Jeśli chodzi o inne domeny, to nawet jeśli jest ona już opłacona na kolejny rok, to trzeba ją ponownie opłacić zgodnie z cennikiem nowego operatora. Co istotne jednak – wcześniej uiszczona opłata nie przepada, tylko łączy z tą dokonaną po transferze. Tym samym, jeśli domena, którą przenosimy, była niedawno opłacona, a teraz – na okoliczność transferu – jest opłacana ponownie, to tym samym została przedłużona o dwa okresy rozliczeniowe. Można z niej będzie korzystać przez okres 12 miesięcy plus tylu miesięcy, ile byłaby jeszcze aktywna u poprzedniego rejestratora. Ceny przedłużenia domeny są ustalane indywidualnie u każdego z nich.

Na co zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na rejestrację lub transfer do danego operatora?

Przede wszystkim zalecamy porównanie oferty cenowej w różnych firmach IT ze szczególnym uwzględnieniem cen przedłużenia domeny. Mogą one być oczywiście nieco wyższe od cen rejestracji, jednak często zdarza się, że późniejsze koszty przewyższają ceny początkowe nawet o kilkaset procent. Dlatego warto zauważyć, że ceny utrzymania domen w Forpsi są wyjątkowo niskie i tym wyróżniają się na polskim rynku.

Dodatkowo, zanim zarejestrujemy swoją domenę u danego operatora, dobrze, byśmy wiedzieli, jak wygląda procedura uzyskania kodu AUTH-info, niezbędnego do ewentualnego transferu w przyszłości. W każdej firmie warunki jego uzyskania są inne i dobrze je znać zanim zdecydujemy się na konkretnego partnera IT. Niekiedy czas oczekiwania na uzyskanie przesłanego pocztą kodu jest tak długi, że kiedy mamy do niego dostęp, transfer jest już niemożliwy. W przypadku Forpsi proces ten jest bardzo prosty, zwłaszcza jeśli chodzi o domenę .pl, której kod autoryzacji jest dostępny z poziomu panelu klienta. W przypadku innych rozszerzeń trzeba wysłać prośbę na nasz adres mailowy, z kolei w kwestii domeny .eu odpowiedź z kodem otrzymujemy bezpośrednio od europejskiego rejestratora domen (EURid).

Jeżeli chcesz skorzystać z oferty Forpsi i cieszyć się niskimi cenami domen i ich przedłużeń, to zapraszamy do kontaktu poprzez naszą stronę. Przenieś się do Forpsi!


Marta Cembrzyńska