Domena – czym jest i jak działa?

Domena jest unikalną nazwą, która przekłada się na adres IP serwera podpiętego do sieci Internet.
Dzięki tej nazwie w łatwy sposób można odszukać twoją stronę internetową czy też zapamiętać adres e-mail.

JAK TO DZIAŁA?

W powyższym opisie celowo zastosowałem duże uproszczenie, ponieważ sam proces jest dużo bardziej złożony, gdzie efektem końcowym będzie wyświetlenie w przeglądarce żądanej zawartości strony przez wpisanie nazwy domeny bądź też dostarczenie maila pod wskazany adres.

W skrócie możemy przedstawić to w następujący sposób.

Użytkownik wpisuje w przeglądarce przykładowo nasz adres strony www.forpsi.pl.
Zostanie on przekazany do serwerów DNS (Domain Name System), które są umieszczone na całym świecie.
Serwery te sprawdzą w swojej bazie gdzie domena wskazuje i zwrócą informację o adresie IP jaki został przypisany do tej domeny. Następnie użytkownik zostanie połączony do serwera, który sprawdzi gdzie dokładnie na serwerze znajduje się domena internetowa i prześle ją do przeglądarki.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku serwera pocztowego. Tutaj pod uwagę będą brane wpisy, które znajdują się w odpowiednich rekordach MX serwerów DNS informujących o lokalizacji serwera pocztowego.

Po wpisaniu nazwy domeny w przeglądarkę internetową dzieje się dużo rzeczy, które nie są widoczne dla nas a czas potrzebny na ich wykonanie liczony jest w milisekundach.

JAKIE ZNAMY RODZAJE DOMEN INTERNETOWYCH?

Domeny możemy podzielić według typu (rodzaju / poziomu) oraz np. sposobu zastosowania. Najprostszym przykładem wyboru domeny według jej zastosowania będzie domena użytkowa (funkcjonalna) edu.pl. Podany typ domeny od razu kojarzy się z działalnością edukacyjną natomiast travel.pl powinien być wybierany przez firmy z branży turystycznej.

Podział według poziomu jest następujący.
Domeny najwyższego poziomu (TLD – Top Level Domain) – inaczej to część nazwy strony znajdująca się po ostatniej kropce. Przykładem tego typu domeny będzie nazwa z rozszerzeniem .pl czy też .com
Znajdują się one na szczycie hierarchii w strukturze nazw domen (DNS).

Domeny TLD możemy dodatkowo podzielić na

  • gTLD – (generic) domeny rodzajowe np. .com, .org, .net
  • ccTLD – (country code) domen krajowe np. .pl, .eu, .de

Domeny drugiego poziomu (SLD lub 2LD – Second Level Domain) – są to domeny niższego poziomu w stosunku do domen TLD, oznacza to, że po lewej stronie zostaje dodany kolejny człon nazwy, przed którym również stoi kropka. Przykładem tego typu domeny będzie .com.pl – domeną drugiego poziomu będzie np. forpsi.com.pl

Domeny drugiego poziomu możemy dodatkowo podzielić min. na:

  • domeny użytkowe (funkcjonalne) – .net.pl, info.pl. edu.pl itd.
  • domeny regionalne – waw.pl, ustka.pl itd.

KUPILIŚMY DOMENĘ I CO DALEJ?

Do tego by móc w pełni korzystać z nazwy domeny potrzebujemy jeszcze serwera, na którym będziemy mogli umieścić swoją stronę czy też adres mailowy. Można do tego wykorzystać jeden z naszych webhostingów, serwerów VPS lub też serwerów dedykowanych.