Czy weryfikacja dwuetapowa jest potrzebna?

Weryfikacja dwuetapowa to w dzisiejszych czasach „must have” każdego użytkownika internetu. Niezależnie od tego czy logujemy się do konta w banku, czy na nasz profil w mediach społecznościowych, czy do panelu administracyjnego naszej strony internetowej, powinniśmy mieć aktywną opcję weryfikacji dwuetapowej.

Dlaczego weryfikacja dwuetapowa jest taka ważna?

Nawet jeśli sądzimy, że nikt nie pokusi się o włamanie się na przykład do naszego panelu strony internetowej, bo rzekomo nie ma tam nic ciekawego, to właśnie takim przekonaniem ułatwiamy zadanie hakerom! Pamiętajmy, że zależy im na dojściu każdym możliwym kanałem do naszych danych i danych naszych klientów. Bo niejednokrotnie przecież prowadzimy stronę firmową z formularzami, opcjami logowania do naszej strony, z możliwością zapisu do newslettera. A stąd już prosta droga do wszystkich tych, którzy powierzyli nam swoje dane.

Jak włączyć opcję weryfikacji dwuetapowej w panelu klienta Forpsi?

Aktywacja weryfikacji dwuetapowej jest w Forpsi bardzo prosta. W pierwszej kolejności należy zalogować się do swojego konta przy użyciu danych do logowania, które zostały ustalone podczas rejestracji. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w Forpsi należy oczywiście najpierw dokonać rejestracji. Po zalogowaniu, gdy widzimy już nasze dane u góry ekranu, wchodzimy w zakładkę „Administracja”, która również znajduje się na samej górze strony na niebieskim tle. Klikamy w nią i pojawia się okno, które znajduje się poniżej. Wybieramy skrót „Ustawienia konta”.

Weryfikacja dwuetapowa w Forpsi - krok pierwszy.

Po kliknięciu przechodzimy do kolejnej podstrony, w której widzimy nasze dane, takie jak adres email, którego użyliśmy do rejestracji, kod PIN, który został wtedy wygenerowany i którego używamy podczas logowania. Nieco niżej, tam, gdzie wskazuje strzałka, jest opcja ustawienia weryfikacji dwuetapowej. Należy ją zaznaczyć.

Weryfikacja dwuetapowa w Forpsi - krok drugi.

Po zaznaczeniu tej opcji pojawia się kod QR oraz polecenie, co powinniśmy dalej zrobić. Aby wszystko poszło sprawnie należy mieć w telefonie zainstalowaną aplikację OTP, na przykład sugerowaną Google Authenticator. Wówczas przy jej użyciu, albo skanujemy kod QR i wtedy pojawia się unikalny numer, który wpisujemy w puste pole o nazwie „kod uwierzytelniający”, albo – jeśli wolimy – w tę samą aplikację wpisujemy podany kod ręcznie.

Weryfikacja dwuetapowa w Forpsi - krok trzeci.

Wówczas zatwierdzamy. Po zatwierdzeniu pojawia się kolejne okno, w którym otrzymujemy potwierdzenie dokonanej operacji.

Weryfikacja dwuetapowa w Forpsi - krok czwarty.

Gdybyśmy chcieli wycofać ustawienie dwuetapowej weryfikacji – czego oczywiście nie zalecamy – wówczas pojawia się komunikat z pytaniem czy jesteśmy pewni, że chcemy wycofać taką weryfikację.

Weryfikacja dwuetapowa w Forpsi - krok piąty.

Co zyskujemy dzięki weryfikacji dwuetapowej?

Na niektórych platformach, na których posiadamy konta osobiste i/lub firmowe, weryfikacja dwuetapowa jest wręcz wymagana. Dlaczego więc nie zastosować tych samych zabezpieczeń dla naszej strony internetowej, a ściślej dla logowania w panelu administracyjnym? Każdy sposób jest dobry, aby utrudnić zadanie hakerom, którzy mogą się włamać absolutnie wszędzie, także do kont, o których myślimy, że nie są dla nikogo interesujące. Jeśli zatem masz już konto w Forpsi, ale jeszcze nie włączyłeś/aś opcji dwuetapowej weryfikacji, zrób to od razu na naszej stronie.

M.C.